MHP Kumluca ilçe kongresi sonuçlandı.
Hayırsever işadamı Durmuş Durdaş’dan Geçmişe Vefa Örneği
Kumluca’da Develer Güreşti, Sahipleri Kavga Etti
Güzören’de Heyelan Zarar Gören 9 Ev Boşaltıldı..
Bu haber 28 Şubat 2012, Salı 19:50 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerli tohum, çiftçinin gözdesi oldu

Kumlucalı domates üreticileri, yerli domates tohumu “Dost 12K F1” den olumlu netice aldı. Yerli bir firma tarafından geliştirilen domates çeşidi sayesinde domates üreticileri artık yurtdışına tohum parası ödemekten kurtulacak.
Yerli tohum, çiftçinin gözdesi oldu  

Türkiye İsrail ilişkilerinin gerginleşmesinin ardından İsrail'den getirilen hibrit tohumlar için hayli azalma yaşanınca, yerli tohum üretmek için Ar-Ge çalışmalarını sürdüren yerli firmalar geliştirdikleri yeni ürünleri çiftçilerin beğenisine sunmaya devam ediyor.

Yerli firmaların yeni geliştirdiği türlerin ekilmesiyle verim ve kalitenin arttığını gören üreticiler, tekrar yerli tohuma yöneldi. Yerli domates sayesinde hem verim artışı sağlarken aynı zamanda ihracatçının aradığı renk ve sert meyve yapısı da sağlanmış oluyor. Özellikle seralarda yaşanan virüs ve fusaryum gibi hastalıklara karşı toleranslı bu çeşitler sayesinde üretim esnasında zirai ilaç kullanımı en asgari seviyeye iniyor olması sayesinde yerli tohumlar artık üreticilerin ilk tercihi haline geliyor.

Merkezi Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Nadide Tohum Firması, Serik ilçesindeki Tekke Köy’de bulunan AR-GE çiftliğinde geliştirdiği “Dost 12K F1” çeşidi Kumluca’lı üreticilerden beğenisine sunulurken, bu sene ilk defa seralarında deneme yapan üreticiler ise yerli domates“Dost 12K F1” çeşidinin, sera üreticilerinin gözdesi olacağına inandıklarını söylediler.

Ülkemizde özellikle sera domates ekiminde kullanılan tohumların büyük bölümünün İsrail, Hollanda ve İspanya gibi ülkelerden ithal geldiği ne dikkat çeken  Nadide Tohum Firması Genel Müdürü Ayşegül Tur , “Bu yıl deneme olarak yaptığımız “Dost 12K F1” domatesinin kalitesi ve rekoltesi bölgede ki çiftçileri umutlandırdı. Önümüzdeki yıl bu yerli çeşidimizin ekimine gereken önemi vermemiz halinde bölgede ekilecek olan domatesin büyük bölümünün bu çeşide yöneleceğini tahmin ediyoruz. Buda ithal tohumunun yüzde 50 daha az gelmesi demek. İleriki yıllarda yeni geliştirdiğimiz türlerinin ekilmesiyle verim ve kalitenin artması anlamına geleceği için yurtdışından ithal gelen tohumun kullanılması daha da azalacak. Bizim en büyük hedefimiz ve arzumuz ithal domates tohumunu Türkiye’ye sokmamak. Kendi yerli domates tohumumuz varken ithal tohumuna neden bir sürü döviz ödeyelim ki” diye sordu.
 
Nadide Tohum Firması Finansman Direktörü ve şirket ortaklarından ziraat mühendisi Bayram Hoyrazlı’da, Nadide Tohum Firması’nın Serik ilçesindeki Tekke Köy’de bulunan AR-GE çiftliğinde yaklaşık 7 yılda elde ettikleri yerli domates “Dost 12K F1” çeşidinin bölge çiftçisi tarafından beğenilmesi dolayısıyla mutlu olduklarını söyledi. Ziraat Mühendisi Bayram Hoyrazlı şöyle devam etti;

 “Yeni tohum sayesinde özellikle seralarda erkenci dönem dediğimiz Ağustos ve Eylül aylarında ideal ekim yapabilme imkânı sağlıyor. Bu tür sayesinde üreticiler birim alanda hem verim artışı sağlarken mükemmel renk ve sert meyve yapısı ile ihracatçıların ileriki dönemde tercihi haline gelecek. Ayrıca seralarda yaşanan virüs ve fusaryum gibi hastalıklara karşı toleransı sayesinde üretim esnasında zirai ilaç kullanımını en asgari seviyeye indirdiği içinde tüketiciye de bir referans kaynağı olacağına inanıyoruz.”dedi.

Yerli üretime geçen bölge çiftçilerinden Nazmi Kayacık ise, geçen yıla kadar ithal alınan domates tohumu ektiğini kaydederek, “Ben de bu yıl kendi seramda “Dost 12K F1” yerli tohum denemelerini gerçekleştirdik Sonuçlar istediğimiz gibi çıktı. Seramın bir kısmına yerli bir kısmına ithal domates tohumu ekmiştim. Şu anda verim olarak yerli tohum ithal tohuma nazaran daha fazla verimli. Artık ithal tohumu ekmeyeceğim.” ifadelerini kullandı.
 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Çok Güzel
% 36.53
Güzel
% 16.82
İyi
% 14.66
Kötü
% 31.97
 
EN SON YORUMLANANLAR
Basın ve Yayın Basın ve Yayın Basın ve Yayın Basın ve Yayın
Copyright © kumlucamedya.net Telif Hakları kumlucamedya.net Aittir