MHP Kumluca ilçe kongresi sonuçlandı.
Hayırsever işadamı Durmuş Durdaş’dan Geçmişe Vefa Örneği
Kumluca’da Develer Güreşti, Sahipleri Kavga Etti
Güzören’de Heyelan Zarar Gören 9 Ev Boşaltıldı..
Bu haber 07 Kasım 2012, Çarşamba 13:35 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kumluca’da Üreticiler İsyan Etti.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde salatalık ve domates üreticileri, ürünlerinin para etmediğini söyleyerek eylem yaptı. İlçenin girişindeki domatesli kavşakta eylem yapan çiftçiler Toptancı Haline giden Çevre Yolunu bir süre kapattı. Hükümet aleyhine slogan atan üreticiler ellerinde bulunan ürünleri asfalta dökerek seslerini duyurmaya çalıştılar.
Kumluca’da Üreticiler İsyan Etti.

 

Serada yeni sezona başladıkları şu günlerde Salatalık ve domates başta olmak üzere biber ve patlıcan gibi sera ürünlerinin geçtiğimiz yıla nazaran üçte bir fiyatına satmak zorunda kaldıklarını söyleyen Kumlucalı ve Beykonaklı çiftçiler, ilçe girişinde bir araya gelerek eylem yaptı. Antalya-Kumluca karayolunu kapatarak eylem yapmak isteyen çiftçilere polis engel olunca hal kompleksine giden yolu bir süreliğine kapattılar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanı Mehdi Eker'e seslenen üreticiler perişan olduklarını söyleyerek, “ Hükümetten çiftçiye verilen dekar başı desteğin tekrar gözden geçirilmesini istediler”

Kayhan;”Desteğin dekar başı 40 TL olmasını istiyoruz”

Eylemde üreticilere destek veren Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleymen Kayhan, yaptığı basın açıklamasında, Hükümetimizin teşvik yasalarını tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu Bölgemizdeki çiftçilerimize dekar başına mazot ve gübre desteği olarak 9 TL veriliyor. Narenciye ve sebze üretiminde dekar başı desteğin 40 TL olması gerekir. Bu anlamda çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz" dedi.

Hal Yasası, Üreticiyi Bitirme Noktasına Getirecek.

Finike Sahilkent Komisyoncular Derneği Başkanı Şükrü Açıkyürek, Hükümetin yeni çıkardığı hal yasası ile komisyonculuğu bitirdiğini iddia eden Açıkyürek, Yeni Halk Kanunu Maalesef Komisyonculara göre değil, Büyük Marketçilerin tekeline düşürmek ve çiftçiyi ayakaltına düşürmek için çıkarıldığını söyledi. Yeni hal yasası ile pazarcıların yol edildiğini çiftçinin büyük marketlerin insafına bırakıldığını belirten Açıkyürek; “Bu süreç böyle devam ederse 5 yıl gibi kısa bir süre içinde bölge çiftçisini bitme nokrasına gelecek.”Dedi..
 
Üretici Hacizle Karşı Karşıya…

Bölge çiftçilerinden Hüseyin Bora, 10 yıl önce kazandığımız paraları bu hükümet döneminde kazanma imkânı olmadığını belirterek, gübre, mazot ve ilaç girdilerinin yıldan yıla % 100 oranında artmasına rağmen ürün fiyatlarının aşağıya düştüğünü söyledi. Bora, üreticilerin bankaya olan kredi borçlarını bu durumda ödeyemeyecekleri için haciz ile karşı karşıya kalacaklarını sözlerine ekledi.

10 Kilo Salatalık,1 Fidan Alamıyoruz.

 Bölge Çiftçilerinden Mehmet Zilayaz; “ Bir salatalık fidesi 47 kuruş. 47 kuruşu kazanmak için yaklaşık 10 kilo salatalık satmamız gerekiyor. Bu rakamlarla ürün satarak ne kadar ayakta durabileceğimizi Tarım Bakanımızın ve hükümet yetkililerinin takdirine sunuyorum. Geçen yıldan bu güne kadar ne değişti de fiyatlar bu kadar düştü. Çünkü hükümetimiz ihracata destek vermedi” dedi.    

Konuşmaların ardından bir süre yolu kapatan ve yanlarında getirdikleri salatalık ve patlıca ile biberleri yola döken eylemciler olaysız şekilde dağıldı.
Haberin Videosu
Yazdır Paylaş
ETİKETLER : kumluca isyan
Diğer Haberler
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Çok Güzel
% 36.53
Güzel
% 16.82
İyi
% 14.66
Kötü
% 31.97
 
EN SON YORUMLANANLAR
Basın ve Yayın Basın ve Yayın Basın ve Yayın Basın ve Yayın
Copyright © kumlucamedya.net Telif Hakları kumlucamedya.net Aittir